Ako nabiť smartfón superrýchlo?

Výkonné procesory, nadrozmerné displeje, kvantum aplikácií a neustále notifikácie. Aj to sú funkcie dnešných inteligentných telefónov, od ktorých závisí výdrž ich batérie. Pre mnohých je dnes výkonný smartfón “pravou rukou” a život bez neho by bol pre nich oveľa zložitejší. Ako mať po ruke spoľahlivý smartfón s plnou batériou Vám prezradíme v tomto článku.

Rýchle nabíjanie

S čoraz intenzívnejším využívaním smartfónov rastie dopyt po rýchlejšom nabíjaní. Práve preto sa výrobcovia snažia priniesť stále nové štandardy, ktoré by dokázali skrátiť klasické konvenčné nabíjanie. Dnes je už na trhu niekoľko štandardov pre rýchlejšie, respektíve rýchle nabíjanie — USB Power Delivery, SuperCharge, VOOC alebo Pump Express. Jednotkou medzi všetkými je spoločnosť Qualcomm a jej technológia Quick Charge. Prečo?

Fascinovaní technológiou

Prevratnú a už niekoľkokrát inovovanú funkciu Quick Charge priniesol americký tím profesionálov, ktorí sú “fascinovaní technológiou a neustále pracujú na jej posunutí vpred”. Prvou generáciou rýchleho nabíjania z dielne tejto spoločnosti bola Quick Charge 1.0, vyvinutá v roku 2013. Vďaka filozofii však spoločnosť prvú generáciu už niekoľkokrát inovovala a výsledkom je posledná verzia QC 4.0, ktorá dokáže nabiť smartfón z nuly na 50 % za 15 minút.

Nabíjanie smartfónov 4x rýchlejšie

Štvornásobnú rýchlosť oproti klasickým 5-wattovým nabíjačkám preukázala v interných testoch Qualcomm QC generácia 3.0, ktorá dokáže dobiť batériu kompatibilného smartfónu na 80 % za 35 minút. Takto skrátiť častokrát aj hodiny nabíjania je fantastický progres. Okrem toho QC 3.0 prináša aj funkciu INOV — Inteligent Negotiation for Optimum Voltage — algoritmus, ktorý pomôže smartfónom od nabíjačiek zistiť požadované napätie. To dokáže zvoliť v rozmedzí od 3,6 do 20 voltov. Táto generácia je dnes najrozšírenejším štandardom rýchleho nabíjania a je už súčasťou mnohých obľúbených smartfónov.

Zdroj: www.belkin.com

Ktorý smartfón nabijete rýchlejšie?

Rýchle nabíjanie tretej generácie od spoločnosti Qualcomm podporujú smartfóny s procesormi Qualcomm Snapdragon 427, 430, 435, 450, 617, 620, 625, 626, 632, 650, 652, 653, 665, 820 a 821. Sú to napríklad: Xiaomi Mi, HTC 10, LG G5, Sony Xperia XZ či Nokia 9 PureView. Výhodou technológie QC 3.0 je jej spätná kompatibilita s predošlými generáciami (QC 1.0 a 2.0). Podľa portálu androidpolice.com bude nabíjačka tretej generácie so smartfónmi druhej generácie fungovať, no nabíjanie zostane obmedzené na nižšiu rýchlosť. Kompatibilná s “trojkou” je tým pádom aj väčšina z radu Samsung Galaxy. Oficiálny zoznam nájdete na stránke spoločnosti Qualcomm (alebo kliknite sem).

Nabíjačka QC 3.0 v podstavci pod monitor

Mimoriadne komfortným je rýchle nabíjanie smartfónu priamo na pracovnej doske. Podstavec EYES 7, ktorý má v pravej časti okrem troch USB portov a dvoch čítačiek pamäťových kariet zabudovaný jeden “nabíjací” USB port, je vybavený práve technológiou Quick Charge 3.0. Kompatibilný smartfón tak nabijete až 4x rýchlejšie bezdprostredne na pracovnej ploche.

 


Podstavec EYES 7 so vstavanou technológiou Qualcomm Quick Charge 3.0

Na rýchlejšie nabitie iPhone si musíme počkať

Najnovšia technológia QC 4+ je podľa spoločnosti Qualcomm “univerzálna” — bude kompatibilná dokonca s technológiou Power Delivery, ktorá nabije mnohonásobne rýchlejšie aj populárny iPhone. Novinku 4+ podporujú v súčasnosti však zatiaľ len špičkové procesory tzv. vlajkových lodí, takže na rozšírenie medzi najpoužívanejšie modely smartfónov si ešte musíme počkať.

Zdroje:

What is Qualcomm Quick Charge 3.0 & how does it work? (belkin.com)
Qualcomm Quick Charge Technology Device List (qualcomm.com)
Nabíjanie telefónov až 4x rýchlejšie! (androidportal.zoznam.sk)
All the phones and tablets with Qualcomm Quick Charge 2.0 and 3.0 (android police.com)