Bezdrôtové nabíjanie: povinná súčasť (inteligentnej) domácnosti

Nové, čoraz inovovanejšie smartfóny nám okrem iných prinášajú aj jednu “superschopnosť” — nabíjanie bez káblov. Nabiť si smartfón jednoduchým položením na podložku je praktické a maximálne pohodlné. Prečítajte si, ako táto novodobá vychytávka funguje.

Bezdrôtové nabíjanie sa s príchodom pokrokových smartfónov a zariadení stáva čoraz obľúbenejším. A niet sa čomu čudovať. Používateľ už nemusí hľadať a zapájať správny typ koncovky, stačí, ak položí svoj smartfón kompatibilný s technológiou Qi na nabíjaciu stanicu, kde sa automaticky začne nabíjať.

Čo je technológia Qi

Qi [čí] znamená v čínštine niečo ako životná energia. No v technike tento pojem predstavuje štandard pre bezdrôtové nabíjanie, ktorý bol v roku 2008 vyvinutý združením výrobcov “Wireless Power Consortium”. Systém Qi je založený na elektromagnetickej indukcii medzi dvomi plošnými cievkami a skladá sa z dvoch zariadení. Jedným je nabíjacia podložka s elektrickým prúdom, ktorá okolo seba vytvára magnetické pole. Druhým je nabíjané zariadenie (smartfón), ktoré si indukovaný elektrický prúd usmerňuje a túto prenesenú energiu ukladá do svojho akumulátora.


Nabíjacia podložka pod myš HANDS 3 PRO

Takýto spôsob nabíjania dokáže prenášať energiu do vzdialenosti maximálne jedného centimetra. Technológia Qi je tiež vybavená komunikačnými a kontrolnými mechanizmami, vďaka ktorým vie podložka vyhľadať smartfón alebo vďaka ktorým viete o jeho stave nabitia.

Ktoré telefóny?

Smartfóny sú s vyše 3000 certifikovanými modelmi najrozšírenejšími zariadeniami s možnosťou bezdrôtového nabitia Qi. Tú má dnes integrovanú už väčšina svetových výrobcov smartfónov, pričom nejde vždy o tzv. “vlajkové lode”. Tu je približný zoznam smartfónov podporujúcich bezdrôtové nabíjanie Qi:

Apple iPhone: 8, 8 Plus, XR, XS, XS Max, 11, 11 Pro, 11 Pro Max, iPhone SE
Samsung Galaxy: S6, S6 Active, S6 Edge, S6 Edge Plus, S7, S7 Active, S7 Edge, S8, S8
Active, S8 Plus, Note 8, S9, S9 Plus, Note 9, S10, S10e, S10 Plus, Note 10, Note 10 Plus,
Fold, S20, S20+, S20 Ultra (5G), Z Flip, Leader 8, W2016 (a iné),
Nokia Lumia: 1520, 1020, 950, 950 XL, 930, 929, 928, 920, 830, 9 PureView, 8 Sirocco,
Sony: Xperia Z3V, Z4V, XZ3, Xperia XZ2 Premium, Xperia XZ2 (a iné),
Huawei: Mate P40 Pro, Mate 30 Pro, P30 Pro, Mate 30, Mate 20 Pro,
LG: G2, G3, G7, G7 ThinQ, V30, Lucid 2, 3 a iné,
BlackBerry: Priv, Classic, Passport, Z30 a iné
Google: Pixel 4 XL, Pixel 4, Pixel 3 XL, Pixel 3, Nexus 4, 5, 6,
Nexus: Nexus 5, Nexus 6,
HTC: Droid DNA, Windows Phone 8X,
Xiaomi: Mi MIX 2S, Mi MIX 3, Mi 9, Mi 10, Mi 10 Pro,
OnePlus: OnePlus 8 Pro,
ZTE: Telstra Tough Max, Axon 9 Pro.

V prípade, že nevlastníte model podporujúci technológiu Qi, môže byť riešením púzdro alebo nálepka s podporou Qi štandardu, ktoré sú na trhu k dispozícii takmer ku každému modelu.

 
Nabíjacia podložka s myšou HANDS 3 PRO COMBO

Naše smart doplnky s Qi technológiou

Z našej ponuky sú to práve podložky HANDS 3, HANDS 3 PRO, HANDS 3 PRO COMBO a podstavec EYES 6, ktoré dokážu jednoducho a nanajvýš pohodlne nabiť Váš smartfón. Všetky tri podložky sú dokonalo elegantné a vyrobené s vysokokvalitnou povrchovou úpravou, ktorá myši umožní mimoriadne hladký pohyb. Podstavec pod monitor je dizajnovým stolovým doplnkom, ktorý Vám okrem bezdrôtového nabitia smartfónu umožní správne držanie tela pri PC.


Nabíjací podstavec pod monitor EYES 6

Pre čo najefektívnejšie nabíjanie a zachovanie dlhej životnosti batérie odporúčame smartfón po umiestnení na nabíjaciu časť nechať kontinuálne nabíjať a čo najmenej nabíjanie prerušovať.

Tak čo, využívate bezdrôtové Qi nabíjanie? My áno ???? Napíšte nám do komentárov.