Home office: čoraz väčším trendom aj u nás

Za prácou z domu vidí väčšina z nás mnoho výhod. Robiť z domu je síce pohodlnejšie, no úspešná a efektívna práca s výsledkami si vyžaduje dávku disciplíny plus pár opatrení, o ktorých sa viac dozviete v tomto článku.

Home office kedysi

Ak si niekto myslí, že home office je vymoženosť posledných rokov, zdanie klame. Predchodcami dnešných “home workerov” sú rôzni poľnohospodári, farmári či remeselníci, ktorí tu boli ešte pred tisíckami rokov. Dielne a pracoviská väčšiny z nich boli súčasťou ich obydlí, a tak ich história kolektívne považuje za pôvodcov práce z domu. Vďaka inováciám však dnešný home office nabral nový význam a je umožnený najmä manažérom, redaktorom, marketérom či IT pracovníkom — teda zväčša tým, ktorým k práci stačí telefón či počítač.

Záujem o home office z roka na rok rastie

Podľa prieskumu úspešnej personálnej agentúry Target Executive Search vyplynulo, že home office aj s takzvanými sick days* zaujímal zamestnancov v roku 2019 najviac. Vysoký záujem potvrdzuje aj štatistika portálu Profesia.sk, ktorá prácu z domu udávala minulý rok medzi desať obľúbených nefinančných benefitov na trhu práce. Home office by mohol byť teda jedným z riešení, ako zlepšiť blahobyt spoločnosti nielen na Slovensku, ale aj v celej Európskej únii (EÚ). Priaznivo vplýva na rodinu, životné prostredie a verejné zdravie.

Najviac z domu pracujú muži v Holandsku

V roku 2017 bolo podľa európskych štatistík zamestnancov v EÚ vo veku 15 – 64 zvyčajne pracujúcich z domu 5 %. Home office najviac využívajú Holanďania (13,7 %), Luxemburci (12,7 %) a Fíni (12,3 %), a naopak, len minimálne Rumuni (0,4 %) a Bulhari (0,3 %). Vo všeobecnosti sa percento pracujúcich z domu stále zvyšuje a trendom sa s neustálym rastom stáva aj na Slovensku. Podľa Eurostatu pracuje u nás zvyčajne z domu 3,6 % a len “sporadickú” prácu z domu využíva 5,4 % zamestnaných. V prieskume sme sa tak umiestnili v slabšej polovici rebríčka.

Samostatne zárobkovo činné osoby v EÚ obvykle pracujú z domu častejšie (18,5 %) ako zamestnanci (3 %) a ženy mužov v práci z domu predbiehajú, aj keď len veľmi tesne — o pol percenta. Zdá sa, že home office je ženami naprieč celou EÚ preferovanejší, ten im totiž častokrát umožňuje skĺbiť prácu so starostlivosťou o domácnosť. Neplatí to však v Holandsku a Dánsku, kde muži výrazne prevyšujú ženy.

Pravidlá pre efektívnu prácu z domu

Ak patríte medzi tých 9 percent „z domu pracujúcich“, určite viete, že absolútna sústredenosť a stanovenie pravidiel sú základom úspechu home office. Okrem denného rozvrhu a cieľa je potrebné vymedziť si presný čas práce a stanoviť si “to do list”, ktorý chceme splniť. Rušivé elementy ako televízor v pozadí či neustále upozornenia zo sociálnych sietí je pre 100 %-tnú koncentráciu nutné odstrániť. Niektoré štúdie odporúčajú dokonca zvoliť si domácky pracovný „outfit“. Jasné, že nemusíte doma sedieť v kostýme či v obleku, no v pyžame sa dôležité telefonáty a e-maily budú asi ťažšie vybavovať.

Ergonómia za stolom

Ak sme už zaviedli vyššie spomenuté opatrenia, chýba už len ergonómia za stolom. Upratať si pracovnú plochu a vytvoriť optimalizovaný priestor pre výkon funkcie je nevyhnutné k motivácii a chuti pracovať. Ergonomickú výbavu kancelárie nechajte na nás ☺


Smart doplnky do kancelárie

Zariaďte si funkčný home office

Takmer všetky naše produkty sú vyrobené pre efektívny chod kancelárie. Súhru šikovných a vysokokvalitných smart doplnkov pri práci ocení každý. Ktoré sú best of?

Podložka, ktorá nabije smartfón

Perfektným pomocníkom pri PC či notebooku je ultratenká podložka HANDS 3 PRO COMBO, ktorá na svojej pravej strane nabije smartfón či pribalenú myš maximálne komfortne — jednoduchým položením. Pohodlné bezdrôtové nabíjanie ponúka aj podložka HANDS 3 PRO v sivej či tmavomodrej farbe či podstavec pod monitor EYES 6.


Nabíjacia podložka s myšou HANDS 3 PRO COMBO

USB porty a čítačky kariet po ruke

Takouto výbavou disponuje podstavec pod monitor EYES 7. V jeho pravej časti sú zabudované 4 USB porty a čítačky kariet SD a MicroSD, ktoré sú vždy po ruke.

Stojany na notebook

V prípade potreby viacerých obrazoviek či vyvýšenia pozorovacieho uhla pomôže jeden zo stojanov na notebook EYES 3 či EYES 4. Oba sú vyrobené s vysokokvalitným povrchovým spracovaním, rovnakým ako povrch MacBookov.


Stojan na notebook EYES 3

Využívate home office? Považujete ho za benefit? Aké sú Vaše pravidlá pre prácu z domu?
Napíšte nám pod článok do komentárov ☺
*sick days — možnosť zobrať si niekoľko dní voľna (3 – 5 dní za rok) v prípade, že sa necítite dobre

Zdroje: www.etrend.sk
ec.europa.eu
www.etrend.sk
ec.europa.eu