Aby sme vedeli správne odpovedať na túto otázku potrebujeme poznať ďalšie odpovede.

1. Aká je spotreba elektrickej energie?
2. Koľko panelov dokážeme umiestniť na strechu?
3. Ako chcete byť energeticky sebestačný?

blog1b1.Aká je spotreba elektrickej energie?

Na túto otázku nám musí odpovedať každý jeden zákazník, aby bol návrh elektrárne, čo najlepší a najpresnejší. Na šťastie v dnešnej modernej dobe to nie je až také komplikované. Táto informácia je buď uvádzaná na faktúrach od Vášho dodávateľa elektrickej energie alebo sa dá zistiť aj online. Napríklad pri zákazníkoch ZSE sa stačí prihlásiť na https://www.diportal.sk/portal/#/verejne/uvodna-stranka kde sa zákazník prihlási a zistí všetky informácie o svojej spotrebe.(údaje potrebné na prihlásenie nájdete na zmluve).

blog1a2. Koľko panelov dokážeme umiestniť na strechu?

Samozrejme táto otázka je veľmi podstatná. V dnešnej dobe existujú už panely s výkonom 460W. Ako príklad si zoberme fotovoltickú elektráreň o výkone 5kW. Na takúto elektráreň potrebujeme namontovať na strechu 11 v ideálnom prípade 12 panelov. Na návrh rozloženia panelov je preto vhodné mať výkres strechy. Takýto panel ma rozmer cca šírka 103cm

blog1c3.Ako chcete byť energeticky sebestačný?

Každý zákazník by chcel byť 100% sebestačný. No nie vždy je to úplne možné. Toto % závisí aj od predchádzajúcich otázok, ale aj toho koľko je zákazník ochotný zaplatiť. Pre úplnú sebestačnosť je potrebné mať batériové úložisko, ktorého ceny sa stále pohybujú v tisícoch €. Pre rodinné domy je možnosť pripojenia na tzv. Virtuálnu batériu.

Tému virtuálne batérie si preberieme pri ďalšom článku.

Ak potrebujete pomôcť so správnym návrhom Vašej elektrárne neváhajte nás kontaktovať.

Máte záujem o fotovoltiku pre firmu alebo domácnosť?

Zaujali vás naše služby a ponuka? Ak sa chcete dozvedieť nejaké informácie alebo podrobnosti o fotovoltike môžete nás kontaktovať. Ak máte záujem o nezáväznú cenovú ponuku, odošlite nám dopyt. Ak si chcete dohodnúť stretnutie, urobte to prostredníctvom uvedených kontaktov.

Copyright VOLTA Slovakia, s.r.o., web: fg Ateliér