Pojmy zo sveta smarthome

HEPA a Pre-filter, LED, Bluetooth, nabíjanie Qi či aktívne uhlie. Vysvetlíme vám najčastejšie skloňované funkcie našich smart produktov.

Niektorým znejú tieto výrazy možno trochu sci-fi. No postupom času sa aj tieto neologizmy stali všednými a dnes už sú mnohé z nich bežnou súčasťou slovníka moderného človeka. Pre ešte lepšiu orientáciu sme zhrnuli tie najdôležitejšie vlastnosti, ktorými naše smart produkty disponujú.

Ako prvý si treba osvojiť pojem smarthome. Smarthome alebo inteligentná domácnosť predstavuje bývanie zautomatizované prostredníctvom nových technológií a inovácií na viacerých úrovniach — od osvetlenia cez kúrenie, chladenie a zabezpečenie, až po šikovné doplnky na pracovnom stole. Úlohou smarthome je priniesť maximálny komfort a úsporu peňazí, času aj energie. Našim cieľom je zariadiť kanceláriu doplnkami, ktoré dokážu uľahčiť a zefektívniť jej chod. Zariadiť teda modernú a šikovnú kanceláriu — smartoffice. Akými vlastnosťami sú vybavené naše produkty v takejto kancelárii?

HEPA filter a Pre-filter do čističky vzduchu

Filter HEPA je vo všeobecnosti najdokonalejší filter na filtrovanie vzduchu. HEPA je akronym z anglických slov High Efficiency Particulate Arrestance, teda vysokoúčinné zadržiavanie častíc. Tento typ filtra dokáže s minimálne 99,97 % účinnosťou odstrániť častice s veľkosťou od 300 nanometrov. Pôvodne bol HEPA filter vyvinutý v NASA na ochranu osôb s rádioaktívnym zamorením.

Takéto hodnotné filtre bývajú v čističkách zabezpečené takzvaným pre-filtrom, respektíve “predfiltrom”, ktorého účelom je maximalizovať životnosť práve hlavného (HEPA) filtra. Pre-filtre odstraňujú z nasávaného vzduchu najväčšie nečistoty a na hlavnom filtri tak nechávajú iba “polovicu práce”. Preto je pri kúpe okrem iného dôležité vyberať čističku vzduchu vybavenú týmto typom filtra.

HEPA filter aj Pre-filter sa nachádza v čističke vzduchu NOSE 1.


Čistička vzduchu NOSE 1 a vymeniteľný filter

Qi nabíjanie

Technológii Qi [čí] sme sa detailnejšie venovali v článku Bezdrôtové nabíjanie: povinná súčasť (inteligentnej) domácnosti. Qi predstavuje bezdrôtový prenos energie pomocou indukčného nabíjania na vzdialenosti do 4 cm. Tento systém využíva nabíjaciu podložku a kompatibilné zariadenie nabíjajúce sa pomocou induktívnej väzby. Vďaka implementácii tohto typu nabíjania sa smartfóny stali najrozšírenejšími zariadeniami s podporou Qi, pričom túto technológiu nájdete aj napríklad v mnohých elektronických zubných kefkách. Ako prvé si nabíjanie Qi osvojili Nokia a Samsung a značka Apple sa pridala až v roku 2017 — pri vydaní iPhone 8.

Technológiou Qi sú vybavené naše podložky pod myš HANDS 3 PRO a HANDS 3 PRO COMBO a podstavec pod monitor EYES 6, ktoré prostredníctvom Qi dokážu nabíjať kompatibilné smartfóny (zoznam nájdete vo vyššie spomenutom blogu).


Nabíjacia podložka s myšou HANDS 3 PRO COMBO.

Bezdrôtový Bluetooth prenos

Bluetooth, všetkým dobre známy, znamená v informatike otvorený štandard pre bezdrôtovú komunikáciu medzi zariadeniami. Bol vytvorený v roku 1994 firmou Ericsson a je pomenovaný podľa anglického mena dánskeho kráľa Haralda Blåtanda (v angličtine Bluetooth, v preklade modrý zub), ktorý panoval ešte v 10. storočí. Harald Modrozub vraj využíval svoje diplomatické schopnosti na upokojenie bojujúcich kmeňov a uľahčil tak ich vzájomnú komunikáciu. Presne tak, ako ju dnes uľahčuje technológia Bluetooth. Bluetooth je dnes súčasťou telefónov, počítačov, navigácií, tlačiarní, slúchadiel, reproduktorov či hracích konzol a dôležitú úlohu zohráva aj v marketingu či zdravotníctve.


Bluetooth reproduktor s LED svetlom EYES 1

Technológiu Bluetooth využíva lampa s reproduktorom EYES 1 a reproduktor so svetlom EARS 2 na bezdrôtový prenos zvuku.

LED svetlo

Akronym LED vznikol zo slov Light-Emitting Diode, v preklade dióda emitujúca svetlo. Vynašiel ju ešte v roku 1962 američan Nick Holonyak Jr., ktorý si za svoje úspechy v elektrotechnike vyslúžil mnoho ocenení. Prvotné LED svetlá však boli iba červené a mali príliš slabý výkon. Využívali sa napríklad ako signalizačné kontrolky vo výpočtovej technike. Až vďaka technickej inovácii sa začali klasické svietidlá nahrádzať LED-kami. Dnes sú populárne kvôli ich výborným vlastnostiam — nízke náklady, extrémne dlhá životnosť, minimálne zahrievanie či ohľaduplnosť k prírode. LED svetlá sú dnes súčasťou snáď každého spotrebiča, a keďže neprodukujú žiadne UV ani IR žiarenie, uplatnenie našli aj v uchovávaní historického dedičstva v galériách a múzeách.

Šetrné LED svetlo má v sebe zabudované dotyková lampička EYES 2 v tvare žirafy.


Dotyková LED lampa v tvare žirafy EYES 2

 

Uhlíkový filter alebo filter s aktívnym uhlím

Uhlíková filtrácia je metóda filtrácie, využívajúca aktívne uhlie na odstránenie nečistôt pomocou adsorbcie — schopnosti koncentrovať na svojom povrchu iné pevné, plynné či kvapalné látky. Vďaka veľkému aktívnemu povrchu s vysokou schopnosťou adsorbcie je aktívne uhlie najpoužívanejším adsorbčným médiom. Pri jeho výrobe sa využívajú materiály bohaté na uhlík (drevo, rašelina) a výrazne sa zväčšuje jeho celkový povrch. Lyžička aktívneho uhlia má väčšiu plochu ako futbalové ihrisko. To mu umožňuje pohltiť široké spektrum chemikálií. Tento adsorbčný mechanizmus aktívneho uhlia sa dnes najviac využíva v medicíne a potravinárskom či chemickom priemysle. Je tiež súčasťou plynových masiek, respirátorov a čističiek vody či vzduchu.

Čistička vzduchu s ionizátorom NOSE 1 obsahuje 0,1 mikrometra aktívneho uhlia.

Zdroje: LED svetlo, uhlíkové filtre, nabíjanie Qi, technológia Bluetooth